تولستوی و مبل بنفش نینا سنکویچ

کتاب تولستوی و مبل بنفش

امروز می خوام از یک کتاب که یه دوست نازنین بهم داد، بگم.

کتابی به اسم تولستوی و مبل بنفش با تصویری از یک مبل بنفش که حس میکنید تشنه بغل کردنتان است، با پس زمینه ای از قفسه ای پر از کتاب های دو و نیم سانتی از خانم نینا سنکویچ با ترجمه لیلا کرد، و جمله ای در پایین صفحه بدین مضمون؛

“هر کسی به ادبیات پناه برده باشد این کتاب را درک خواهد کرد”

مجله اُپِرا


کتاب در مورد زندگی شخصی نینا، کوچکترین خواهر یک خانواده ۵ نفری، خانواده ای که پس از جنگ جهانی دوم از اروپا به آمریکا کوچ کرده اند.
محور اصلی داستان حول نیناست که در مصیبت از دست دادن بزرگترین خواهرش آن‌‌ماری، کسی که بسیار دوستش داشته، بر اثر سرطان است و تصمیمی که نینا در تولد ۴۶ سالگی خودش برای پاسخ، به سوال چِرایی مرگ و معنای زندگی، در سال ۲۰۰۸ می گیرد.

به دنبال پاسخی به سوال چِرایی مرگ و معنای زندگی

در حالی که در سه سال قبل در حال فرار از مواجه شدن با آن اتفاق بود و خود را سرگرم و مشغول کارهای مختلف می کند، حال اما در تولد ۴۶ سالگی تصمیم می گیرد، پیچ سرعت زندگی را کم کند و به نشستن بر مبل بنفش ۱۳ ساله پر داستانشان و به اشتراک گذاشتن نقد و بررسی آنها با دیگران از طریق اینترنت بپردازد.


نینا از اتفاقاتی میگوید که در طی انجام این پروژه برایش اتفاق افتاد، از کتاب‌هایی که دیگران معرفی کردند یا به او دادند و هر از چند گاهی هم به مرور خاطراتش می پردازد، از دوران کودکی، از دیوار برلین، از داستان های عشق و عاشقی اش و مخصوصا غم از دست دادن خواهرش، چرا که طبق گفته ی چارلز دیکنز فقط با مرور کردن آن اتفاقات و آن ظلم هاست که ممکن است آن اتفاق را بخشید.

کتاب تولستوی و مبل بنفش که متن روان و داستان گونه دارد، پر است از بخش‌هایی از کتاب‌هایی که نینا در طی یک سال زندگی کرد، بخش هایی که هر کدام خواننده را مجاب می‌کند قلم و کاغذی برداشته و اسم کتاب را در لیست کتاب‌های آینده خود بگذارد.
کتاب هایی چون؛ کوری بگذار دنیای بزرگ بچرخد، ظرافت جوجه تیغی، مهاجران و …بخشی از تصاویر مربوط به خانوم نینا سنکویچ و خانواده اش

با کلیک بر روی عکس ها می توانید به منبع آن دسترسی پیدا کنید.

۲ دیدگاه برای “کتاب تولستوی و مبل بنفش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *