پاسخ به تمام سوالات صعود به بیس کمپ اورست

همه وسیله های مورد نیاز رو از ایران بخریم؟

داروها رو بهتره همینجا تهیه کنید.

آجیل، شکلات و مغزیجات رو همینجا تهیه کنید، چرا که اونجا هم گرونه و هم تنوع بالایی ندارید.

در خصوص وسایل و لوازم کوه، کفش رو قبل از سفر تهیه کنید و حتما حتما به مدت یک هفته قبل از سفر حداقل بپوشید تا پاتون بهش عادت کنه.

باقی لوازم رو میتونید از اونجا بخرید.

در کل بهتره خرید ها رو از کاتماندو و محله تامیل انجام بدید تا از نامچه بازار و باقی جاها، چرا که کاملا به صرفه تره.

وسایل اضافه و تو شهری رو که برای پیمایش نیست رو چه کنیم؟

شما میتونید وسایل اضافه رو به کارگزارتون یا به هاستل یا اقامتگاهی که در اونجا اقامت دارید بسپرید و بعد از پایان پیمایش اون هارو دریافت کنید. پس یا چمدونتون یا یه کوله یا کیف اضافه داشته باشید که وسایل رو توی اون بزارید و به امانت داری هتل یا اقامتگاهتون بدید.

محدودیت بار برای پرواز از کاتماندو به لوکلا چقدره؟

10 کیلو برای کوله اصلی و 5 کیلو برای حمل توسط خودتون، سرجمع 15 کیلوگرم.

برای حمل کوله سنگینمون چه کنیم ؟

اونجا یکسری پورتر هستند که کوله های سنگین شما رو حمل میکنند. توصیه میشه کوله ضد آب و دارای قفلی انتخاب کنید که از امنیت وسایلتون هم خیالتون راحت باشه.

وضعیت آب آشامیدنی در مسیر به چه صورت است؟

در ابتدای مسیر هر بطری حدود 80 سنت و در انتهای مسیر چیزی در حدود 6 دلار هر بطری خواهد بود.

هر چند شما میتونید نی تصفیه آب یا قرص ضد عفونی کننده آب هم تهیه کنید و از آب مسیر هم استفاده کنید.

حواستون باشه در ارتفاعات بالا آب ممکنه یخ بزنه پس حتما آب رو توی کیسه خوابتون بزارید که هم کمک کنه به گرم تر شدنتون و هم یخ نزنه.

شب ها چه کنیم حوصلمون سر نره؟

هر لوژ کوهستانی که برید یه فضای برای دور هم نشستن داره، میتونید بازی های کارتی که وزن چندانی ندارند رو با خودتون ببرید و شب ها بازی کنید، هرچند انقدر بعضی شب ها خسته میشید که نایی برای بازی کردن ندارید.

برای پاکیزگی خودمون چه کنیم؟ یعنی دوش آب گرم هست؟ اصلا دوش هست؟

تا نامچه بازار که دوش آب گرم هست ولی بالاتر توقع دوش آب گرم نداشته باشید، پیشنهاد میشه قبلش دستمال مرطوب، بسته های کوچیک بخرید و هر شب بعد از رسیدن به محل اقامت بدنتون رو با اون ها تمیز کنید.

وضعیت سرویس بهداشتی ها چطوره؟

خوشبختانه علاوه بر سرویس بهداشتی فرنگی، از همین سرویس هایی که خودمون هم داریم، هم دارند و مثل اکثر سرویس بهداشتی ها شلنگ آب موجود نیست. توصیه میشه دستمال توالت از همینجا بخرید و با خودتون ببرید. میتونید در یک بطری نوشابه کوچیک رو هم سوراخ کنید و برای شستشو در سفر ازش استفاده کنید.

سیمکارت رو کجا بگیریم؟ تو مسیر آنتن داریم اصن؟

بهتره سیمکارت رو از خود همون فرودگاه بگیریم چرا که ارزون تر میشه. البته باید توجه داشته باشید بعد از نامچه بازار شما دیگه اینترنت ندارید و باید اینترنت از اقامتگاه ها بخرید که اصلا به صرفه نیست و پیشنهاد نمیشه.

10 روزی توی مسیریم، با لباس های کثیفمون چه کنیم؟

این برنامه برنامه سخت و چالشی ای هست و چالشش هم اونجاست که وقت شستن و خشک کردن هم نیست ولی من برای شما یه پیشنهاد دارم و اون هم اینه که میتونید لباس های زیرتون رو بشورید و در طی روز که دارید مسیر رو پیمایش میکنید از این کیسه پیازها که همه میوه فروشی ها دارند بردارید و لباس هاتون رو بزارید توی اون و توی مسیر روی کوله حملشون کنید تا خشک بشن.

چه غذاهایی بخوریم؟

پیشنهاد میشه گوشت کمتری مصرف کنید و کربوهیدرات بیشتر، سیب زمینی اونجا فراوون پیدا میشه و به این دلیل میگم گوشت خورده نشه چرا که زیاد به تمیزیشون اعتمادی نیست و چون توی ارتفاعات هستیم طبیعتا خوب هم جوشیده نمیشه، پس بهتره بیشتر غذاهای گیاهی که در دسترس تر و ارزون تر هم هست استفاده کنید.

توی کل مسیر چقدر پول همراهمون داشته باشیم؟

اگه خودتون دارید میرید و کارگزار ندارید خب هزینه های اقامت هست و علاوه بر اون خورد و خوراک پیشنهاد میشه حدود 400 تا 500 دلار همراه داشته باشید. کلا دوتا ورودیه باید پرداخت کنید اولی در پارک ملی ساکارماتا و دومی هم لوبوچه که عدد زیادی نیست. ولی حواستون به قیمت آب باشه.

اگه خواب سبکی داری این چیزا رو ببر.

حتما قبل از سفر گوش گیر با خودت ببر چرا که اقامتگاه ها خیلی ساده ساخته شدن و ممکنه بعضی از افراد دیرتر بخوابند و با هم صحبت کنند و صدا مستقیم توی اتاق شما باشه و نزاره درست درمون بخوابی. اونجا سرده پس میتونی کیسه آب هم همراه خودت ببری و شب ها کیسه آب رو توی کیسه خوابت بزاری.

برق و الکتریسیته چطوریه؟ میتونیم هر جایی وسیله هامون رو شارژ کنیم؟

تا تنگ بوچه همه چی اوکیه ولی بالاتر باید یه مبلغ جزئی برای شارژ دستگاه هاتون پرداخت کنید. میتونید از این سه راهه هایی که به خود پریز میخورند ببرید و همزمان چندتا وسیله رو با هم شارژ کنید.

برای اینکه ارتفاع زده نشیم چه کنیم؟

افزایش ارتفاع روزی 300 متر باعث میشه شما ارتفاع زده نشید البته عوامل دیگه ای چون حرکت یکباره نداشتن، غذای سبک خوردن، خواب کافی داشتن هم میتونه به ارتفاع زده نشدن شما کمک کنه. اگر با تور ها برید برنامه رو به نحوی تعیین میکنند که کسی ارتفاع زده نشه ولی توصیه میشه یک ماه قبل از سفر ورزش های هوازی رو توی برنامه بزارید و میانگین هفته ای 20 کیلومتر تا 25 کیلومتر راه برید یا بدوید و حتی ورزش های هوازی انجام بدید و در طی مسیر هم آب کافی بنوشید و بهتره صرفا آب خالی نخورید و از پودرهای او.آر.اس یا ترکیب شکر، نمک، تخم شربتی، خاکشیر و زعفران استفاده کنید و ابتدای هر روز توی یک بطری کوچیک برای خودتون یه شربت بسازید.

اگر علایم ارتفاع زدگی رو داشتیم چه کنیم ؟

بعضی از داروها مثل استولازامید میتونه به شما کمک کنه البته وقتی کار به مصرف دارو برسه یعنی کار از کار گذشته بهترین درمان کاهش ارتفاع هست. اینجاست که کارگزار به کمک شما میاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *