انواع معابد بودایی

Stupas: استوپاها 

عموماً سازه‌هایی با شکل زنگوله هستند، که شامل یک یادگار مقدس مانند: مو یا دندان از بودا، یا بقایای سایر چهره‌های برجسته بودائی و یک کتاب مقدس بودایی است. استوپا یک کلمه سانسکریت به معنای “جمع شدن” یا “جمع کردن” است. این بناها، سازه‌هایی محکم هستند که به طور معمول هر شخصی نمی‌تواند وارد آن شود. این مکان به دلیل نگه‌داری از آثار مقدس، از امنیت بالایی برخوردار است.

پایه این بناها غالباً با یک صفحه مسی با طرح رعد و برق پیچیده شده است. علت این کار محافظت از شر و شیاطین گفته می‌شود. استوپاها به عنوان سمبل بودا، همواره مورد احترام بوده‌اند. گنبد مستحکم این مکان مقدس که از یک میدان مربع یا پایه مدور بلند می‌شود، نمایانگر آسمان گنبدی شکل است که جهان را محصور کرده است. همچنین در مرکز این گنبد، یک دکل قرار دارد که نماد محور زمین است.
تمام استوپاها حاوی خزانه‌ای پر از اشیاء مختلف و ارزشمند هستند. این اشیا می‌توانند جواهرات و اشیاء گرانبها یا وسیله‌هایی با ارزش معنوی بالا باشند. بودایی‌ها بر این باورند که هرچه اشیاء بیشتری در Stupas قرار بگیرند، انرژی استوپا قوی‌تر خواهد بود. معمولاً همه استوپاها دارای یک درخت بزرگ و قدیمی هستند، که اصطلاحا به آن درخت زندگی می‌گویند. مردم در طول مراسم‌های سنتی خود، روبان‌های رنگارنگی را به این درخت متصل کرده و دعا می‌کنند.

گفته می‌شود استوپاها، قدیمی‌ترین بناهای مذهبی بودایی هستند. پس از مرگ بودا، یادگارهای او تقسیم شد. بنابراین تعدادی Stupas برای اسکان آن‌ها ساخته شد. شکل اولیه آن‌ها به صورت تپه‌هایی از گل و خشت بوده است. البته امروزه اثری از اولین استوپاهای ساخته شده نمانده است و همه آن‌ها به مرور زمان از بین رفته‌اند. قدیمی‌ترین استوپاها به دوره گسترش بودایی در زمان حکومت شاه آشوکا (سال‌های بین ۲۳۹-۲۶۸ قبل از میلاد) باز می‌گردد.

سانچی، قدیمی‌ترین استوپای جهان است، که امروزه زائران بسیاری از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. بازدیدکننده‌ها می‌توانند آثار و یادگارهایی به جای مانده از قرن سوم قبل از میلاد مسیح را در آن مشاهده کنند. این مکان در سال ۱۹۸۹ به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو در هند شناخته شد. این مکان از ارزش تاریخی و معنوی بسیار زیادی برخوردار است و امروزه با نهایت دقت مراقبت می‌شود.

Temples: معابد بودایی

مکانی مقدس برای عبادت بودایی‌ها محسوب می‌شود. این مکان‌ها که به اصطلاح معابد بودایی نامیده می‌شوند، اصلی‌ترین مکان برای بازدید عموم هستند. به این معنا که اکثریت Temples را به عنوان معابد بودایی می‌شناسند. این مکان عموماً مجسمه‌ای از بودا را در خود جای می‌دهد و اکثر جشن‌ها و مراسم‌های مذهبی بودایی‌ها در آن برگزار می‌شوند.

معبد‌های بودایی با توجه به کشوری که در آن قرار گرفته‌اند و یا اندازه‌ای که دارند، در اشکال مختلف با سبک‌های معماری متفاوت ساخته می‌شوند. مثلا معابد می‌توانند دارای چندین طبقه بلند با چندین سالن بزرگ باشند و یا در یک طبقه کوچک با یک سالن ساخته شوند. با این‌که ممکن است در سفر با تورهای خارجی معابد بودایی با اشکال مختلف را در سراسر دنیا مشاهده کنید؛ اما در حالت کلی، همه آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که نماد پنج عنصر هستند. این پنج عنصر عبارتند از: آتش، هوا، زمین، آب و حکمت. امروزه بسیاری از معابد بودایی به جاذبه‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده‌اند.

قدیمی‌ترین معبد بودایی جهان که قدمت آن به زمان بودا می‌رسد، در نپال قرار دارد. طبق گفته باستان شناسان، این مکان زادگاه بودا بوده است. به همین دلیل از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار است و به شدت تحت محافطت قرار دارد.

Monasteries: صومعه‌ها

راهبه‌ها و مسئولان معبدها در آن‌جا زندگی می‌کنند. شاید تاکنون نام پاگودا (Pagoda) را زیاد شنیده باشید؛ کلمه Pagoda گاهی اوقات برای توصیف جمعی از تمامی معبدها با هر کاربردی استفاده می‌شود. اما به طور کلی، به بناهایی که به سبک ژاپنی و چینی ساخته شده است تعلق می‌گیرد. از نظر شکل ظاهری حالت طبقه طبقه دارد و از فاصله دور، همانند درخت کاج دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *