نپال و هرآنچه راجع بهش باید بدونی

کالی گانداکی: عمیق ترین دره زمین

دره کالی‌گانداکی در نپال توسط رودخانه گانداکی و بین دو قله آناپورنا و دهالاگیری تشکیل‌شده است. کالی گانداکی حدود ۵۵۰۰ متر پایین‌تر از آناپورنا قرار دارد و ازاین‌جهت عمیق‌ترین دره جهان است

کوماری: خدای زنده

در یکی از شاخه های دین هندوها یک دختر بچه، قبل از سن پنج سالگی توسط روحانیون برگزیده و به نام کوماری یعنی دوشیزه نامیده میشه.

این دختر بچه در صورتی به عنوان خدا برگزیده میشه که هیچ مریضی ای نداشته باشه، دندوناش سالم باشه و یکسری امتحان هارو هم بتونه پاس کنه. در هر صورت وقتی این دختر به عنوان خدا انتخاب میشه اونو میبرن توی معبد و دیگه خارج از معبد پاش نباید با زمین برخورد کنه و دیگه نمیتونه جز در 13 باری که برای مراسم خاص میاد بیرون که در هربار اونو توی کجاوه جابجا میکنن، از معبد خارج بشه.

نکته بعدی اینه که وقتی اولین دوره قاعدگی رو تجربه کنه، دیگه خدا نیست و یک دختر بچه دیگه رو به عنوان خدا انتخاب میکنند.

شما میتونید در میدون دربار کاتماندو هر روز در یک ساعت مشخص به مدت یک دقیقه کوماری رو در پنجره طبقه دوم معبد ببینیدش. و هیچ صحبتی رد و بدل نمیشه چرا که خدا مستقیم با بنده هاش صحبت نمیکنه.

معبد پشوپتیناس

این معبد در کنار رود مقدس پاگماتی قرار دارد که این رود در نهایت به مقدس ترین رود دنیا، گنگ میریزد.

هندوها معتقدند هرکسی اینجا بمیرد، از چرخه تناسخ خارج و سعادتمند میشه و برای همین خیلی از مردم روزهای آخر عمر خود رو اینجا سپری میکنند.

بیشتر مردم نپال هندو هستند و معتقدند که باید بدنشون سوزونده بشه و مقدس ترین مکان برای سوزوندن اجساد همین معبد است.

مرده رو در جایگاه مخصوص با آب رودخانه باگماتی غسل میدهند بعد از این مرحله ورود خانوم ها ممنوع است و باقی کارها با آقایون است که روی جسد گل های مخصوص میگذارند و به سمت جایگاه مخصوصی میبرند که چوب های معطر دارند و جنازه توسط مردی از خانواده متوفی روی چوب ها گذاشته میشه و روشو پر از ادویه های معطر میکنند و همون مرد آتش رو روشن میکنند و پس از سوختن کامل خاکستر رو توی رودخانه مقدس میریزند تا میت سعادتمند بشه. این در حالیه که کمی اونورتر دارند در همون آب غسل میکنند و یا به رودخونه گل هدیه میدهند.

توی این معبد یکسری آدم خودشون رو بزک کردند تا مردم با اون ها عکس بندازند و از اونها پول بگیرند.

معبد بودانات

معروفترین و مقدسترین استوپا (سازه گنبدی شکل سفید) بودایی

پس از مرگ بودا خاکسترش رو به هشت جای مختلف منتقل کردند و بر روی اون نقاط استوپا ساختند و اونجا رو معبد و نیایشگاه کردند.

استوپا بودانات کاتماندو هم یکی از این هشت استوپا و مقدس ترین اون هاست. بودایی ها به اینجا میان و در جهت عقربه های ساعت دور استوپا ها میچرخند و اونو طواف میکنند.

معبد میمون ها یا معبد سویامبو

یکی از قدیمی ترین مکان های مذهبی نپال

طبق افسانه ها یه زمانی تمام دره کاتماندو زیر آب بوده و یک دریاچه بزرگی رو تشکیل میداده، یک روز بودا در این دریاچه بزرگ یک نیلوفر آبی میکاره که نور معجزه آسایی داشته و دارای قدرت روشنگری بوده، برای همین آدم های زیادی به این دریاچه سفر میکردند که این گل نیلوفر آبی خاص رو ببینند، بودا هم که دید اگه آب دریاچه خالی بشه، مردم بیشتری میتونند این گل نیلوفر آبی رو ببینند، با شمشیر بزرگش کوه های اطراف رو شکافت و آب دریاچه خالی شد و نیلوفر آبی بر بالای تپه ای باقی موند و تا مدت ها مردم میتونستند نیلوفر آبی رو ببینند. ولی الان دیگه خبری از نیلوفر آبی نیست و به جاش محوطه معبد سویامبو قرار گرفته که علاوه بر بودایی ها برای هندو ها هم مقدسه چون کلی معبد هندو دارد و به خاطر میمون های زیادی که در این معبد هستند اسم این معبد رو معبد میمون ها هم گفتند.

حواستون به کیسه هاتون باشه. که میمون ها یادگرفتن اونارو قرض بگیرن.

برگرفته از پادکست رادیو ماجرا

عکس ها ازا اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *